Mobbing - pekelná jazda

Autor: Adriana Brndiarová | 6.8.2016 o 22:58 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1658x

    Teror na pracovisku. Možno ste to zažili na vlastnej koži,donútení zákernými ťahmi zbaliť kufre, aj keď ste svoj job mali radi, prípadne vás len živil. Bolo jedno,či zápasíte s horúčkou,pri ktorej by sa zapotili aj čerti v pekle.

 

      Na voľno v práci ste radšej zabudli, hneď by bol oheň na streche. Plnili ste úlohy usilovne ako včeličky. A čo svet nevidel, povinností sa kopilo, často nezmyselné, ponižujúce, nerealistické. Šírili sa rýchlosťou blesku. Nadčasy sa stávali samozrejmosťou ako chlieb so soľou bez nároku na revanš v podobe finančnej, či náhradného voľna.  K tomu pikantné klebety s jediným cieľom, zámerné poškodenie povesti. Záhadné miznutie materiálov, nástrojov, dokumentov, ktoré vám boli zverené. Samé kúzla, aj Jazdci z Podfukárov by závideli. Pochybenie bolo pretriasané ako špinavá bielizeň pred ostatnými kolegami, nedôstojne, bez štipky profesionality.

     Ak ste prešli podobnými zážitkami, ktoré sa opakovali systematicky, pravidelne ako striedanie dňa a noci a ich trvanie presahovalo minimálne dve ročné obdobia, pravdepodobne ste sa stali obeťou mobbingu.

     Mobbing – jazda na kolotoči, kde akosi zabudla nastúpiť úcta, rešpekt a tolerancia. Počuť len škripot hrdzavých reťazí, ktoré sú každou sekundou viac a viac nahlodané. Stačí zlomok stotiny a končia svoju púť. Bum, bác! Turistove oči, vydesený, zúfalý pohľad hľadajúci záchranné lano. Hrdlo vydávajúce len nemé hlásky. Chce kričať, priam až vrieskať, hlasno... No strach ho zajal v pevnom, vrúcnom objatí. Čo bude po páde? Doráňa sa? Prežije? A ako chválospev sa z diaľky prediera ozvena. Hlasný, nenávistný smiech za sprievodu potlesku. Strojcovia kolotoča si len víťazne plesnú. Vyšlo to, návštevník atrakcie spacifikovaný.

     Pravdupovediac, vstupenku na pekelnú jazdu môže získať každý. Dokonca nie je zdarma, cash je žiadúci, vo väčšine prípadov pracovný pohovor s obeťou času, energie a snahy. Niekedy stačí byť bacuľatý, možno naopak, tých pár kíl chýba, hriechom je byť i atraktívny, ambiciózny, prípadne osamelý, mladý alebo v najlepších rokoch tesne pred dôchodkom, príliš alebo málo vzdelaný, pri postupe na vyššiu pozíciu, či naopak, nepriebojný. Byť jediným mužom alebo ženou v kolektíve opačného pohlavia je v niektorých prípadoch cesta z raja. Na ženách samoživiteľkách sa tiež dá parádne zgustnúť. A možno len vaša pozícia urgentne vyžaduje niekoho bližšieho vyšším sféram a možno je len potrebné zbaviť sa pár hláv bez finančnej straty, čiže odstupného.

     Je vôbec možné nedôstojnú, ponižujúcu jazdu, ktorá v súlade s kostolným poriadkom istotne nie je, zastaviť? Cestovateľ, osamelý ako kôl v plote, zbadá za temnotou oko hurikánu. Ten pokoj, jas, mier, jednoducho krása, vykúpenie. Stačí jedna A4. Odhodlaj sa k tomu, zachráň sa, odíď!  Už nezáleží na tom, že svoju prácu má rád, už nezáleží na tom, že musí platiť účty, už nezáleží na tom, že doma sú hladné krky, už nezáleží na tom, že sa mu krivda stala. Pud sebazáchovy donúti ruku napísať strohé vety spečatené dátumom. Jednoduchý pôrod. Už vymyslieť len meno, trefné „Výpoveď Dohodou“.

     Jazda však môže nabrať aj iné obrátky. Keď sa hodia strachy za hlavu a ústa dokorán otvoria ostatní účastníci zájazdu. Keď pomocnú ruku sa podať oplatí, karma to všetko raz vráti. Keď turistu nezaprieme ako Peter Ježiša, ak sa na danú situáciu niekto opýta. Keď hľadíme na svoju reťaz pevnú, hm...  Rozhodnutie veru ľahké nebýva! Pre cestovateľa sa však stávame veľký hrdina.

     Teror. Dnes slovo skloňované na dennej báze. Veľký svet sa zmenil na vriaci kotol, pod ktorý sa prikladá. A čo naše malé svety? Za bránami firiem, organizácií, inštitúcií... Kde občas striehnu strojcovia pekelnej jazdy, síce bez granátov, výbušnín a samopalov... No s rovnakým cieľom, niekoho zničiť. Ako prispieť k pokojnému spánku ľudí, ktorí vytvárajú hodnoty firiem, budujú ich meno svojou prácou každodennou? Jednou z ciest je istotne poskytnúť informácie(formou školení, workshopov) zamestnancom, čo vlastne mobbing znamená, ako sa prejavuje a že jeho dôsledky pre obete môžu byť vážne. Jedná sa totiž o formu terorizovania a v žiadnom prípade by nemala ostať bez povšimnutia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

ŠPORT

Sagan začal šprintovať príliš skoro, skončil štvrtý

Slovenský cyklista je v celkovom poradí na Tour Down Under na treťom mieste.


Už ste čítali?