5 tipov ako urobiť dobrý prvý dojem na pracovnom pohovore

Autor: Adriana Brndiarová | 6.11.2015 o 17:24 | (upravené 7.11.2015 o 9:51) Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1259x

Prvý dojem rovná sa začiatok úspechu. Platí to i v boji o vytúžené pracovné miesto.Máme však len jeden pokus ako si nás protistrana zapíše.Druhú šancu nám nikto nedá, to môže akurát tak bývalá po nevere. Pozrime sa teda,ako na to.

 

Usmejme sa

Predstavme si dvoch ľudí. Jeden sa na nás prívetivo usmeje a druhý si nás premeriava vážnym pohľadom. S kým sa skôr dáme do reči? Zrejme sa zhodneme, že by to vyhral prvý. Prirodzený a milý výraz osobnosti totiž zvyšuje šance k úspechu i na pohovore.

Je ale vôbec reálne navodiť si autentický úsmev, keď sme v strese z toho, čo sa nás budú pýtať, či uspejeme a pod.? V tomto prípade nám môže pomôcť vžiť sa do určitých situácií, ktoré sme prežili a vyvolávajú v nás pozitívne pocity. Veľký účinok má, keď si príjemnú udalosť predstavíme ešte pred vstupom do inštitúcie, v ktorej sa koná pohovor (napr. káva s priateľmi -ako chutila, o čom sme sa rozprávali a pod.). Podvedome sa tak naladíme na pekné chvíle a odzrkadlí sa to i na našom vonkajšom vzhľade.

Pri výbere situácií však buďme prozreteľní. Komické príhody, ktorá naše kútiky úst nasmerujú nielen smerom hore ale doslova rozprúdia telom triašku, pri ktorej sa z očí valia slané vodopády za sprievodu zvukov pripomínajúcich mačaciu ruju, radšej vynechajme. Až príliš veselo naladení sa môžeme prestať ovládať v tej najnevhodnejšej chvíli. Predstavia nám budúceho šéfa a jeho priezvisko sa ako naschvál nesie v štýle pohlavných orgánov alebo živočíšnych druhov a vtedy ha-ha-ha už vtipné nie je.

Trefne sa oblečme

Nie nadarmo sa hovorí: „Šaty robia človeka“ (Mark Twain). Preto by sme mali outfit na pracovný pohovor starostlivo zvážiť a nenechať na náhodu, čo šatník ráno ponúkne. Pripúšťam, je to jedna z možností, no môže spôsobiť ranný chaos. Výber farebnej škály zároveň vypovedá i o osobnostných vlastnostiach.

Ak vsadíme na čiernu v kombinácii s extravagantnejším materiálom a vhodnými doplnkami, odzrkadľuje to silnú a dominantnú osobnosť, ktorá vie, čo chce. Bielou farbou nič nepokazíme, predstavuje čistotu a v manažérskom svete vypovedá o schopnosti organizovať. No „nastajlovať“ sa do bielej od hlavy po päty odporúčame len v prípade, ak sa chystáme na casting ducha v horore, prípadne Perinbaba dala výpoveď. Ak chceme byť výrazní, odporúčame vsadiť na červenú. Je to farba odhodlania a energie. Žltá vypovedá o kreativite a zmysle pre humor. Dôveru vzbudíme modrou, preto zvážme i tento odtieň.

Buďme úctiví

Zvyčajne sa na pohovore stretávajú viacerí potencionálni kandidáti, v počte päť-desať uchádzačov. Dostaviť sa na pracovný pohovor v časovom predstihu má svoju výhodu. Môžeme si vybrať svoje miesto, na ktorom strávime pár dôležitých hodín (niekto rád sedí pri okne kvôli čerstvému vzduchu, niekto potrebuje viac svetla a pod.). Zároveň je pochopiteľné si v cudzom prostredí vytvoriť svoj vlastný priestor, aby sme sa cítili v pohode a príjemne. Taký pes to má jednoduché. Inštinktívne zdvihne nohu a nekašle sa s tým. Ako to robíme my? Tiež sa občas s tým nekašleme. Rozložíme okolo seba svoje veci. Kabát šup na stoličku vpravo, kabelku alebo páni aktovku vľavo a ako králi na tróne sedíme uprostred chránení módnou armádou. Je to v poriadku? Do určitej miery áno, je to pud sebazáchovy. No čo ostatní uchádzači? Kam si sadnú, keď obsadíme tretinu územia?

A tu sa do popredia prediera úcta. Keďže sme ľudia, mala by zvíťaziť nad pudmi a inštinktmi. Preto je vhodné mať na pamäti, že je pre nás prichystaná len jedna stolička a jeden pracovný stôl, pretože o výbere uchádzačov na pohovor sa rozhoduje počas pracovného dňa a nie v noci, počas bujarej párty, kde občas niektorí i trojmo vidia. Ochranný priestor je možné si vytvoriť aj za týchto podmienok (vhodne umiestnené pero, papier, materiály, ktoré dostaneme, šálka kávy, vody a pod.).

Ak prídeme na výberové konanie autom, parkovanie je najlepšie vyriešiť vopred a to na celú dobu trvania pohovoru. Situácia typu – „musím si ísť kúpiť lístok na parkovanie, však dostanem pokutu“ počas prezentácie vášho protikandidáta, sa s úctou veľmi nekamaráti. Súpera môžeme spacifikovať aj inak ako mu pretrhnúť niť myšlienok (napr. skúsenosťami).

Zvonenie na mobile je najvhodnejšie stlmiť na tichý režim. Indiánsky tanec vášho telefónu na stole, ktorý navodzuje vibračný štýl, je tiež rušivým efektom pre všetkých.

Prekabáťme nervozitu

Teraz sa vráťme ku dňu maturity, štátnic. Koľkí z nás pocítili chvenie v žalúdku, zrýchlený tep, búšenie srdca, sucho v ústach, červenú tvár, studené ruky, roztrasený hlas? Ľudovo povedené, nervy. Všetky tieto príznaky sú prejavmi stresu.

Aj pracovný pohovor je v určitom zmysle skúška. Skúška, či uspejeme samy pred sebou. Krátkodobý stres dokáže v niektorých prípadoch nabudiť všetky zmysly a vtedy sme schopní podať nadľudský výkon.

Čo ale robiť v prípade, ak nám nervozita a strach prerastá cez hlavu? Týchto dvoch votrelcov je reálne poraziť dychovými cvičeniami a dokonca za pár minút. Cviky je vhodné realizovať ešte pred samotným začiatkom pohovoru, na mieste, kde budeme mať súkromie (chodba, toaleta). Tu je malý návod na stimuláciu zmyslov. Ako na to? Ľavú nosnú dierku si zapcháme ukazovákom a pravou nosnou dierkou sa postupne 5-krát zhlboka nadýchneme. Vzduch sa snažíme tlačiť do bránice (oblasť brucha). Ešte malý dotaz. Pri zámene nosných dierok si navodíme chuť na spánok. Takže repete - dýchame pravou, aby sa nám nestalo, že pohovor prespíme na toalete. To by sme sa akurát tak zapísali do análov spoločnosti a veru v pozitívnom svetle by to nebolo.

Voňajme

Čistotou a sviežosťou. Čerstvo umyté vlasy, závan aviváže, parfum. Naše čuchové bunky by súhlasne kývli hlavou. Natiahnuť si voňavé, čisté oblečenie po rannej sprche, to je asi pre väčšinu ľudí samozrejmosť. Čo sa týka používania parfumov, majme na pamäti, menej je niekedy viac! Vystriekať sako ako pri likvidácii hmyzu Biolitom, tým je možné dosiahnuť akurát tak migrénu, nie dobrý dojem.

Ďalšou kategóriou z radu vôní je svieži dych. Na večeru deň pred pohovorom a tiež na raňajky odporúčame obmedziť konzumáciu aromatických potravín, hlavne cesnaku. Nejdeme predsa na ples upírov. Budúci šéfovia budú mať tendenciu vycicať nás až po pohovore, keď nás príjmu☺

Milovníci kávy, pozor! Tento povzbudzujúci mok prispieva k prekysleniu organizmu, čo môže mať za následok i nepríjemný zápach z úst . Preto je vhodné šálku kávy doplniť citrónovou vodou, ktorá má zásadité účinky. A samozrejme, mať po ruke mentolové zbrane (ústna voda, cukríky) nikdy nie je na škodu.

Priniesla som Vám pár typov, ako vytvoriť pozitívny prvý dojem. Striktne ich dodržiavať a niečo siliť však môže byť na škodu. Podstatné je zostať sám sebou a zahrať svoju rolu uveriteľným spôsobom. Originalite sa medze nekladú. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?